09/08/2022
It’s not always only about ‘getting skinny’ and ‘getting ripped’!
With the price of living constantly going up, we love to cut costs as well! If you haven’t felt the brunt of all the recent price rises, you are probably living in the Insta world 🙃
We take a holistic approach with our coaching; if your body has an excessive amount of cortisol from stress, your weight isn’t going to budge and your health will take a hit. So let’s look at that stress too, in the form of saving money! 🙌
Calorie wise, homemade egg and bacon muffins and ones from maccas are not much different. (Both around 300 calories) BUT the price difference is! I made 24 of these muffins last night. If I had got 24 from maccas, it would have cost me $115.20. ($4.80 each) How much did 24 cost me to make? Only $38 ($1.58 each) with enough bacon left over to put in tea tonight. It would be cheaper again if you managed to get something on special or have chickens at home for eggs.
Your health journey needs to suit YOUR life, not the Instagram model in your feed 👌