Həkimimizə məsuliyyətli və şərəfli fəaliyyətində uğurlar, gələcək işlərində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.
Şəki şəhəri 11 nömrəli tam orta məktəbdə “Məktəblərdə sağlam həyat tərzi və şəxsi gigiyena təlimləri” mövzusunda təlim k...
Şəki şəhəri 11 nömrəli tam orta məktəbdə “Məktəblərdə sağlam həyat tərzi və şəxsi gigiyena təlimləri” mövzusunda təlim keçirilib.
Şəki Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Mərkəzi ASM bölməsinin ailə həkimi-pediatrı Şəhla Alxasova tərəfindən keçirilən təlim çərçivəsində məktəblilərə sağlam həyat tərzinin əsas prinsipləri, düzgün qidalanma, fiziki aktivliyin əhəmiyyəti, şəxsi gigiyena qaydalarına riayət etməyin sağlamlığın qorunmasındakı rolu barədə ətraflı məlumat verilib, qrup işləri təşkil olunub.
Qeyd edək ki, tədbirin əsas məqsədi məktəblilər arasında sağlam həyat tərzi və şəxsi gigiyena ilə bağlı maarifləndirməni artırmaq, düzgün vərdişlərin erkən yaşlardan formalaşdırılmasına dəstək olmaq, eləcə də onların fiziki və psixoloji sağlamlığının qorunmasının vacibliyini diqqətə çatdırmaq olub.
Sağlam mühit – sağlam məktəbli deməkdir!Məktəb uşaqların gününün böyük hissəsini keçirdiyi məkandır və burada mövcud ola...
Sağlam mühit – sağlam məktəbli deməkdir!
Məktəb uşaqların gününün böyük hissəsini keçirdiyi məkandır və burada mövcud olan bəzi amillər allergik reaksiyaları gücləndirə bilər. Toz, güclü qoxular və zəif havalandırma allergiyası olan məktəblilər üçün dərs prosesini çətinləşdirir.
Məktəb mühitində allergiyanı artıran əsas faktorlar:
• Sinif otaqlarında toz və kifin yığılması;
• Yetərsiz havalandırma və təmiz hava çatışmazlığı;
• Güclü qoxulu təmizləyici vasitələr;
• Bitki, polen və digər ətraf mühit allergenləri.
Bu amillər uşaqlarda asqırma, burun tutulması, göz qaşınması, diqqət dağınıqlığı və tez yorulma ilə özünü göstərə bilər.
Sağlam məktəb mühiti allergiyaların nəzarətdə saxlanılmasında mühüm rol oynayır. Təmiz, yaxşı havalandırılan sinif otaqları və valideyn–məktəb əməkdaşlığı məktəblilərin həm sağlamlığını, həm də dərsə diqqətini qorumağa kömək edir.
Sağlam mühit – sağlam məktəbli deməkdir.