Psixologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən həyata keçirilən fundamental elmi tədqiqatın nəticələri nüfuzlu beynəlxalq indeksli “Educational Psychology Journal” jurnalında dərc olunub. Sözügedən jurnal WorldCat, Google Scholar, ROAD və Crossref kimi aparıcı beynəlxalq ...
Bu gün Psixologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun tədqiqat qrupu ilə cari elmi fəaliyyətlərin müzakirəsinə həsr olunmuş icla...
Bu gün Psixologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunun tədqiqat qrupu ilə cari elmi fəaliyyətlərin müzakirəsinə həsr olunmuş iclas keçirdik.
Görüşdə institutun psixometrik və elmi araşdırmalar üzrə baş koordinatoru, tədqiqat qrupunun rəhbəri Ülkər Zalova Nuriyeva və tədqiqat qrupunun üzvləri iştirak etdilər. İclasın əsas məqsədi ötən ilin elmi fəaliyyətinə obyektiv baxış keçirmək, əldə olunan nəticələri dəyərləndirmək və yeni tədqiqat ilinə vahid elmi yanaşma ilə başlamaq idi. Bu görüş həm hesabat xarakteri daşıdı, həm də institutun elmi fəaliyyətində yeni mərhələyə keçidi ifadə edən strateji müzakirə oldu.
Müzakirələr zamanı ötən il ərzində aparılmış tədqiqatların mövzu müxtəlifliyi və praktik yönümlü yanaşmaları müsbət qiymətləndirildi. Bununla yanaşı, bəzi tədqiqatlarda metodoloji dərinliyin artırılması, nəticələrin daha sistemli şəkildə təqdim olunması və şöbələrarası elmi əlaqələrin gücləndirilməsi zərurəti də qeyd edildi.
Yeni tədqiqat ilində əsas prioritet kimi kəmiyyət göstəricilərindən daha çox elmi keyfiyyətə, planlı fəaliyyətə və metodoloji əsaslandırmaya üstünlük verilməsinin vacibliyini xüsusi vurğuladım.
Elmi prosesin daha sistemli və əlaqələndirilmiş şəkildə aparılması məqsədilə bu il tədqiqatların koordinasiyası və psixometrik inkişaf istiqaməti üzrə Ülkər Zalova Nuriyevanın məsul şəxs kimi fəaliyyət göstərəcəyini qeyd etdim. Bu çərçivədə şöbələrarası metodoloji uyğunluğun təmin edilməsi, ölçmə alətlərinin elmi əsaslandırılması və tədqiqat mərhələlərinin plan üzrə icrasına nəzarət əsas vəzifələr kimi müəyyən olundu.
İclasda yeniyetmələr üçün psixoloji testin Azərbaycan dilinə adaptasiyasının artıq tamamlandığı, cari il ərzində isə bir neçə yeni psixodiaqnostik alətin adaptasiyasının həyata keçiriləcəyi diqqətə çatdırıldı.
Tədqiqatların nəticəsi olaraq elmi məqalələrin, metodik tövsiyələrin, diaqnostik və təlim çərçivələrinin hazırlanması, eyni zamanda praktik əhəmiyyət daşıyan elmi nəticələrin əldə edilməsi əsas hədəflər kimi müəyyən edildi.
Görüşün sonunda bir daha vurğuladım ki, institutumuzda elmi fəaliyyətin səmərəliliyi fərdi məsuliyyət, elmi etika və güclü komanda işi prinsipləri əsasında təmin olunmalıdır.
Bu gün Psixologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunda 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş anım görüşü keçirdik. Tədbir...
Bu gün Psixologiya Elmi Tədqiqat İnstitutunda 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş anım görüşü keçirdik. Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü, Müasir Azərbaycan Psixoloqları Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı, professor Bəxtiyar Əliyev və institutumuzun əməkdaşları iştirak etdilər.
Əvvəlcə 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdik. Professor Bəxtiyar Əliyev çıxışında 20 Yanvar faciəsinin tarixi, siyasi və mənəvi mahiyyəti barədə geniş danışaraq qeyd etdi ki, bu qanlı hadisə Azərbaycan xalqının azadlıq iradəsinin sarsılmazlığını bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Sovet ordusunun dinc əhaliyə qarşı ağır hərbi texnika və silahlarla törətdiyi bu qırğın xalqımızın müstəqillik əzmini qıra bilmədi, əksinə milli oyanış və müqavimət ruhunu daha da gücləndirdi.
Professor vurğuladı ki, 20 Yanvar faciəsi yalnız dərin hüzn günü deyil, eyni zamanda azadlıq və suverenlik uğrunda mübarizənin dönüş nöqtəsidir. O bildirdi ki, müstəqillik əldə edildikdən sonra da Azərbaycan ciddi siyasi və hərbi təzyiqlərlə üzləşmiş, lakin Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə ölkədə siyasi sabitlik təmin olunmuş, hüquqi dövlət quruculuğuna və güclü milli ordunun formalaşdırılmasına başlanılmışdır.
Bəxtiyar Əliyev xüsusi olaraq qeyd etdi ki, Cənab Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycan dövləti öz suverenliyini tam bərpa edib, milli maraqlarını beynəlxalq müstəvidə inamla müdafiə edən güclü siyasi subyektə çevrilib. Bu gün Azərbaycan milli birliyi, güclü ordusu və siyasi iradəsi ilə dünyada öz sözünü deyən qalib dövlətdir.
Mən isə çıxışımda 20 Yanvar hadisələrinin psixoloji və mənəvi aspektlərinə toxunaraq bu faciənin xalqımızın kollektiv yaddaşında dərin izlər buraxdığını, milli kimliyimizin və vətənpərvərlik ruhunun formalaşmasında mühüm rol oynadığını qeyd etdim. Şəhidlik anlayışının cəmiyyətimiz üçün yalnız itki deyil, eyni zamanda milli qürur və tarixi məsuliyyət simvolu olduğunu vurğuladım.
Bu cür anım tədbirləri milli yaddaşın qorunmasına, gənc nəsildə sağlam milli şüurun formalaşmasına və cəmiyyətimizdə birlik və həmrəyliyin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Şəhidlərimizin əziz xatirəsi hər zaman qürur və ehtiramla yad ediləcək.
Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
20 Yanvar 1990-cı il!Bu tarix Azərbaycan xalqının yaddaşına qanla yazılmış həm faciə, həm də milli qürur günüdür. Azadlı...
20 Yanvar 1990-cı il!
Bu tarix Azərbaycan xalqının yaddaşına qanla yazılmış həm faciə, həm də milli qürur günüdür. Azadlıq, müstəqillik və milli ləyaqət uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi daim qəlbimizdə yaşayacaq. Onların göstərdiyi qəhrəmanlıq və fədakarlıq bu günkü müstəqil Azərbaycanın mənəvi təməlidir.
Şəhidlərimizi dərin ehtiramla anır, xatirələrini hörmətlə yad edirik.