Məncə, bir həkimə verilə biləcək ən dəyərli hədiyyəni almışam. Artıq Yaqubla bu xatirə fotomuzu iş otağımın ən gözəl guşəsində yerləşdirmişəm! Yaquba və bütün uşaqlara sağlam və uzun ömür arzulayıram!
Dünən ölkəmiz və regionumuz üçün tarixi bir hadisəni - Qafqazda ilk ürək transplantasiyasının uğurla həyata keçirilməsin...
Dünən ölkəmiz və regionumuz üçün tarixi bir hadisəni - Qafqazda ilk ürək transplantasiyasının uğurla həyata keçirilməsini və bu nailiyyətin açdığı yeni üfüqləri geniş tərkibdə müzakirə etdik.
Ötən ildən etibarən ürək transplantasiyasının da ölkəmizdə milli kadrlar tərəfindən icra olunmağa başlaması, toplantıda da qeyd etdiyim kimi, sadəcə bir komandanın və ya Mərkəzi Klinikanın uğuru deyil, bütün ölkə səhiyyəsinin uğurudur.
Bu nailiyyətin arxasında dövlətimizin səhiyyəyə göstərdiyi diqqət, Səhiyyə Nazirliyi, Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin və komandamızın fədakar əməyi dayanır. İnanıram ki, orqan transplantasiyası sahəsində atdığımız bu addım minlərlə xəstə üçün yeni bir ümid işığı olacaq.
Tədbirdə iştirak edərək öz dəyərli fikirlərini bölüşən bütün həmkarlarıma, rəsmi qonaqlara və media nümayəndələrinə dərin təşəkkürümü bildirirəm.
31/01/2026
🔺Azərbaycan Ürək və Damar Cərrahiyyəsi Cəmiyyətinin fəxri sədri, professor Kamran Musayev: "Ötən il Azərbaycan səhiyyə tarixi üçün unudulmaz hadisələrlə yadda qalıb və uzun illər ərzində ölkəmizin səhiyyə salnaməsində öz tarixi əhəmiyyətini qoruyub saxlayacaq. 2025-ci ildə ölkəmizdə ilk dəfə beyin ölümü qeydə alınmış donordan orqan transplantasiyası həyata keçirilib. Sevindirici haldır ki, biz ürək cərrahları olaraq bu tarixi prosesə qoşulduq və ötən ildə iki uğurlu ürək transplantasiyası icra etdik. Bu əməliyyatlar Azərbaycanın Qafqaz regionunda donor orqandan ürək transplantasiyası sahəsində lider mövqeyini təsdiqlədi və region üçün bir ilk kimi tarixə düşdü”.
🔺Səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov: "Bizim həkimlər beyin ölümü diaqnozunu qoymaqda çətinlik çəkirdilər. Artıq 2024-cü ildən etibarən beyin ölümü diaqnozu qoyulmağa başlanıb. İlk praktikamız beyin ölümü olan ailələrlə danışmaq oldu. Həmin ailələrlə orqanların götürülməsi üçün danışıqlar aparmaq istəyirdik ki, reaksiyalarını öyrənək. Bu istiqamətdə müxtəlif maarifləndirmə işləri aparıldı. Maarifləndirmə işlərində qeyd olunurdu ki, meyitdən orqan verməklə başqalarının həyatını xilas etmək mümkündür. Bu proses icra olunanda biz düşündük ki, 2025-ci ildə yəqin ki, 1 transplantasiya olar. Amma gördük ki, say çoxdur və transplantasiyalar var”.
🔺Orqan Donorluğu va Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin sədri Yeganə Abbasova: "Hazırda Azərbaycanda mindən çox şəxsin orqana ehtiyacı var. Ümumilikdə 4642 şəxs dializdədir. Həmin şəxslərin donor ola biləcək insanlara ehtiyacı var. Azərbaycanda ilk meyit orqan transplantasiyasından sonra donor olmaq istəyənlərin sayı 1200-ü keçib”.
Ətraflı: https://qafqazinfo.az/news/detail/beyin-olumu-gerceklesen-donordan-orqan-transplantasiyasi-azerbaycan-sehiyyesinde-tarixi-irelileyis-497330