27/02/2026
У СШЦ “ЈОВАН ЦВИЈИЋ” ОБИЉЕЖЕНО 200 ГОДИНА МАТИЦЕ СРПСКЕ
МОДРИЧА, 27.2.2026- У Средњошколском центру „Јован Цвијић“ свечано је обиљежено 200 година од оснивања Матице српске, најстарије књижевне, културне и научне институције српског народа. Програм је окупио професоре, ученике и госте, који су кроз пригодан програм подсјетили на значај и историјску улогу ове институције у очувању језика, писма и културног идентитета.
Програму је присуствовала доктор наука Јелена Веселинов, управница послова Матице српске која је истакла да је јако битно да се глас и рад ове институције чује, не само у Новом Саду, него у свим мјестима гдје живе Срби и гдје треба да се говори на ову тему. Такође је изразила велику част и захвалност што има прилику да присуствује овом програму баш у Модричи.
У оквиру програма ученици су припремили рецитације, кратка излагања о историјату Матице српске, као и осврт на њен допринос развоју српског књижевног језика и науке. Професорка српског језика и књижевности Љиљана Илић нагласила је важност упознавања младих са институцијама које су обликовале културни идентитет народа, истичући да је управо образовање кључ очувања традиције, док се ученица Милица Стојановић која је у драмском приказу глумила Матицу српске захвалила управници Јелени Веселинов на подршци и позиву да дођу и да се детаљније упознају са радом Матице српске, што ће им у даљем школовању итекако значити.
Радио Модрича