21/09/2025
🚻Mensen met dementie hebben vaak moeite met de toiletgang. Ze zijn incontinent of kunnen het toilet niet vinden, en plassen daardoor op ongepaste plekken. Of ze gaan juist heel vaak naar het toilet. Daar kunnen verschillende oorzaken voor zijn.
🔸 Mensen met dementie hebben soms een verstoorde prikkelverwerking tussen de hersenen en de blaas. Ze herkennen dan niet dat ze een volle blaas hebben of hebben er geen controle over. Ook kan iemand door de verstoorde prikkelverwerking juist continu aandrang voelen. Het kan zijn dat de prikkel wel doorkomt, maar vertraagd, waardoor ze te laat naar het toilet gaan.
Of mensen met dementie begrijpen je instructie of aansporing niet.
🔸 Voor het nemen van initiatief om naar het toilet te gaan een stukje bovenbrein nodig dat vaak beschadigd is bij dementie. En je zou het niet denken, maar bij naar het toilet gaan komt veel planning kijken. Je moet eerst de aandrang registreren, dan opstaan, bedenken waar het toilet is, naar het toilet lopen, de knop vinden en het licht aandoen, je broek naar beneden doen, gaan zitten enz. Dat is voor iemand met een gezond brein heel logisch en gaat bijna automatisch, maar bij mensen met dementie is dat vaak niet meer zo.
🔸 Sommige mensen met dementie zijn niet meer zo mobiel en hebben hulp nodig bij het opstaan en naar het toilet lopen. Wanneer zij niet goed in staat zijn om aan te geven dat ze naar het toilet moeten, mist de omgeving vaak de signalen, waardoor deze mensen gedwongen worden om in hun broek te plassen.
🔸 Ook de afstand naar het toilet kan voor deze mensen een probleem zijn. Thuis is het toilet vaak binnen een paar meter te bereiken, maar in een verpleeghuis kan het zomaar zijn dat mensen 30 meter moeten lopen. Verder hebben veel mensen een verstoorde oriëntatie. Ze weten daardoor niet meer waar het toilet is.
🔸 Mensen met dementie zien vaak weinig contrast. Wanneer een witte wc-deur in een witte muur is geplaatst en het toilet, de vloer en de muren allemaal dezelfde kleur hebben, is de wc moeilijk te vinden. Het kan dan zijn dat iemand bijvoorbeeld de prullenbak voor de wc-pot aanziet, of dat mannen ‘in de bosjes’ plassen: de kamerplanten in de hoek.
🔸 Schaamte is ook vaak een reden waardoor de toiletgang moeizaam gaat. We zijn ons hele leven gewend om alleen in alle privacy naar het toilet te gaan. Als daar dan ineens iemand bij moet staan, kan dat ervoor zorgen dat mensen zo veel schaamte voelen dat ze hulp weigeren. Die schaamte kan ook het tegenovergestelde effect hebben: iemand wil dan steeds voor de zekerheid naar het toilet uit angst voor incontinentie.
🔸 Mensen met dementie vergeten vaak dat ze net al naar het toilet zijn geweest.
🔸 Ten slotte kan steeds om hulp vragen om naar toilet te gaan een manier van aandacht vragen zijn.
Meer hierover en tips hoe hiermee om te gaan vind je in 'Survivalgids bij dementie.' https://lnkd.in/emriuJYJ