11/11/2025
Blinde vrienden konden niet langer wachten met liedje over hun bijzondere vriendschap, want één van hen dreigt nu ook doof te worden
Dj Anthony Reyers (33) en zanger Youssri Mejdoubi (33), beiden blind sinds hun geboorte, brengen vrijdag hun eigen cover uit van ‘The reason’, de bekende nillies-hit van Hoobastank. De single is een ode aan twintig jaar vriendschap die niet veel langer kon wachten, want naast blind dreigt Anthony ook doof te worden.
Toen de Amerikaanse rockband Hoobastank in 2004 zijn hitsingle The reason uitbracht, spitsten Anthony en Youssri, toen nog jonge tieners, de oren. De twee leerden elkaar een twintigtal jaar geleden kennen op een zomerkamp voor blinden. “De bedoeling was om daar in contact te komen met lotgenoten, en voor één bepaalde opdracht werden Youssri en ik aan elkaar vastgemaakt. Sindsdien zijn we vrienden gebleven”, vertelt Anthony.
“The reason was in die tijd een grote hit, we brulden het daar echt uit volle borst mee”, vervolgt Youssri. “Het nummer brengt een heel mooie boodschap: het durft te zeggen dat we niet perfect zijn, dat we het mogen zeggen wanneer we een fout maken, dat er ruimte is om te groeien, en dat het oké is om opnieuw te beginnen.”
Eerbetoon
De hit groeide uit tot de soundtrack van de bijzondere vriendschap tussen Anthony en Youssri. Als eerbetoon aan die vriendschap releasen de twee vrijdag hun eigen dance-cover van de plaat. Mechelaar Anthony is namelijk de helft van het tranceduo XiJaro & Pitch. In die hoedanigheid draaide hij al op talloze feestjes in binnen- en buitenland. Hij stond in 2024 als eerste blinde dj op Tomorrowland en trad de voorbije maanden op in onder meer Vietnam en Indonesië.
Zanger Youssri uit Lier werd in 2012 derde in Belgium’s got talent met zijn muziekgroep Koda, die hij oprichtte met zijn eveneens blinde vriend Jonach Van den Berghe, en nam vorig jaar deel aan Sing again op VTM. “We hebben de voorbije twintig jaar heel veel meegemaakt samen, maar samen muziek maken hadden we eigenlijk nog nooit gedaan, hoewel dat de passie is van ons allebei”, zegt Anthony. “Die cover móésten we gewoon maken.”
Ziekte van Norrie
Veel tijd om nog langer te wachten, hebben de twee vrienden ook niet. Anthony is geboren met de ziekte van Norrie, een zeldzame genetische aandoening die leidt tot blindheid bij de geboorte maar ook tot gehoorverlies in een latere levensfase. “Dat kwam ik pas te weten op mijn veertiende. Intussen ben ik meer dan de helft van mijn gehoor kwijt en heb ik veel last van oorsuizingen”, zegt Anthony, die een hoorapparaat gebruikt.
“Het is niet te voorspellen hoe snel ik mijn gehoor verder zal verliezen, maar soms kan het snel gaan. Vorige week maandag had ik nog een acuut gehoorverlies. Sindsdien moet ik elke dag naar het ziekenhuis om de schade te beperken. Ik heb daardoor een show in Amsterdam moeten afzeggen. Je begrijpt waarom onze muzikale samenwerking ook niet veel langer kon wachten.”
Of het vele dj’en geen gevaar vormt voor zijn oren? “Zeker wel”, zegt Anthony. “Ik draag extreem goede gehoorbescherming en een koptelefoon, en blijf nooit langer dan nodig in een luide omgeving. Ik doe dus alles om het gevaar uit de weg te gaan. Maar iedere dokter zou die shows inderdaad afraden.”
“Mijn liefde voor trance is ontstaan toen ik als kind een radiootje kreeg en de muziek ontdekte die toen zo hip was dankzij discotheken als de Illusion en Zillion. Op mijn elfde kreeg ik mijn eerste mengpaneeltje. Vandaag heb ik het geluk dat ik kan doen waar ik als kind van droomde, dat ik kansen krijg in een moeilijke sector. Als ik mijn passie opgeef, heb ik mijn gehoor misschien wat langer, maar wat heb ik er dan aan gehad? Een cochleair implantaat kan er misschien wel voor zorgen dat ik nog zal kunnen blijven horen, maar muziek luisteren door zo’n implantaat is heel moeilijk.”
“Dat Anthony zijn gehoor verliest, komt ook bij mij heel hard binnen” zegt Youssri. “Soms bellen we urenlang en probeer ik hem bij te staan. Ik weet niet altijd wat te zeggen, maar hij weet dat ik er voor hem ben. We moeten er niet flauw over doen: ons gehoor is alles voor ons. Het zorgt ervoor dat we samen een glas kunnen heffen, muziek kunnen luisteren en kunnen genieten van het gefluit van vogels. Mensen denken soms dat wij niet genieten van het leven, maar wij doen dat juist enorm. We willen alles uit het leven halen.”
“Mijn gehoorverlies maakt mijn leven heel intens. Ik ben verdomd gelukkig dat ik mag meemaken wat ik meemaak. Ik reis soms helemaal alleen naar de VS of Azië. Mijn fans en boekers zorgen ervoor dat ik niks tekortkom. Als iemand me dan zegt dat mijn muziek veel voor hen betekent, dan is dat het beste compliment dat ik kan krijgen. Maar als er iets aan me voorbijgaat of ik moet plannen afzeggen, is er steeds weer die angst: ‘Wat als dit de laatste keer was dat ik dat kon doen?’”
Enorme connectie
Zaterdag staan Anthony en Youssri in ieder geval weer voor een mooie primeur: dan spelen ze hun cover van The reason voor het eerst samen live voor publiek, tijdens een show in het Nederlandse Hengelo. “We zijn dan wel blind, maar die connectie met een echt publiek beleven we enorm”, zegt Anthony. “Door de koptelefoon en mijn gehoorbescherming heen hoor ik hoe het publiek reageert op platen. Ik sta zelf ook niet stil, maar dans en spring in het rond. Mensen voelen dat dat authentiek is.”
Of de twee op nog veel meer shows hopen samen? “Hoe meer, hoe liever, natuurlijk. Dus bij deze een oproep”, zegt Youssri al lachend. Ook de nodige airplay voor hun single is mooi meegenomen, “al moeten de mensen niet luisteren omdat we blind zijn”. “Iedereen die ons nummer goed vindt, zal ik enorm dankbaar zijn”, besluit Anthony. “En als we een blinde persoon kunnen inspireren om misschien ook eens een pianotoets in te drukken, dan is dat het mooiste wat we kunnen bereiken.”
‘The reason’ van XiJaro & Pitch with Youssri is hier te beluisteren.
Bron: 07-11-2025 Het Belang van Limburg - Michiel Thijs
Fotobeschrijving: Twee mannen die samen glimlachen en ontspannen staan. De man links draagt een bordeauxrood overhemd en heeft zijn arm om de schouder van de andere man. De man rechts draagt een zwart geruite blouse. Beide mannen staan voor een muur van lichtgele bakstenen. Op de voorgrond, onscherp, zie je geelgroene bladeren van een heg. De sfeer is vrolijk en vriendelijk.