10/10/2022
De zin en onzin van steunzolen
Het gebruik van steunzolen wordt regelmatig te pas en te onpas aangeraden. Voor zo goed als eender welke blessure van de onderste ledematen, zijn er patiënten die bij ons de praktijk binnenstappen met het advies om steunzolen aan te schaffen. En eens de zolen in de schoenen worden gestoken, blijven ze meestal permanent zitten.
Hebben steunzolen zin? Hoe kunnen we weten wanneer ze nut hebben en wanneer niet? Is het goed om de zolen te blijven gebruiken?
Allereerst, steunzolen zijn zeker nuttig bij een blessure. Met behulp van de juiste steunzool kan de belasting op het pijnlijke weefsel aanzienlijk verminderen. Enkele voorbeelden zijn:
- Een heel drop of verhoging van de hiel kan de belasting op de Achillespezen verminderen doordat de enkel minder diep moet buigen.
- Een anti-pronatiezool ondersteunt de voetboog waardoor de voet minder wegzakt, de knie minder naar binnen neigt en het ligament aan de binnenkant van de knie minder wordt belast.
Langs de andere kant zien we helaas ook dat een bepaald type zool ook een blessure in de hand kan werken. Zo kan de eerder genoemde heel drop een strekkingsgevoelige problematiek in rug verergeren of kan een anti-pronatiezool ervoor zorgen dat je gemakkelijker je enkel omslaat. Het gebruik van zolen wordt vaak nog te aspecifiek toegepast.
Daarnaast wordt er nog te weinig aandacht besteed aan het langetermijneffect van steunzolen. Wat nuttig is op de korte termijn, kan op lange termijn ook weer problemen creëren. Doordat steunzolen de belasting op weefsel kan verlagen, wordt ditzelfde weefsel op lange termijn ook aan minder belasting blootgesteld. Hierdoor wordt het zwakker en is de kans groter dat er problemen ontstaan wanneer de steunzool wordt weggenomen.
Een verhoog onder de hiel verlaagt de belasting op de Achillespezen. Bij langdurig gebruik gaat de belastbaarheid van de Achillespezen daardoor eerder dalen. Ze worden nu eenmaal blootgesteld aan lagere krachten. Hierdoor kunnen de Achillespezen juist zwakker worden dan voordien. Ze zijn afhankelijk geworden van die verhoging onder de hiel.
In het ideale geval willen we dus zeker de onderliggende structuur zodanig sterk krijgen dat we het gebruik van de zolen terug kunnen afbouwen op lange termijn.
Contacteer ons gerust voor advies!