28/10/2025
DUIMBASISARTHROSE… wist je dat dit vaker voorkomt bij vrouwen dan bij mannen? 🚺🚹
🏥 Met dit probleem kan je terecht bij dr. S. Peters en dr. B. Van Hove.
WAT IS HET❓
Een vorm van arthrose (slijtage van het kraakbeen) in het duimbasisgewricht. Dit kan volgende klachten geven: pijn, zwelling, stijfheid, bewegingsbeperking, krachtsverlies, instabiliteit en misvorming.
CONSERVATIEVE BEHANDELING
Niet-operatieve behandeling kan bestaan uit: rust nemen, belasting aanpassen, spalk of brace dragen, pijnstillers/ontstekingsremmers nemen, kinesitherapie volgen en/of een infiltratie krijgen 💉. Ook een voedingssupplement met Curcuma en Boswelia kan ondersteuning bieden, bv. Flexofytol Forte. 💊
OPERATIEVE BEHANDELING
Als de pijn onvoldoende onder controle is met de conservatieve behandeling, kan je een operatie overwegen. Een operatie kan bestaan uit een duimprothese (indien enkel geïsoleerde duimbasisarthrose) of een trapezectomie (indien ook arthrose in de pols).
Bij een prothese wordt het gewricht geopend en het resterende kraakbeen verwijderd. Een prothese bestaat uit een kommetje en een steel met kopje. Het kommetje wordt in het trapezium (handwortelbeentje waar de duim op rust) geplaatst. De steel met kopje wordt in de mergholte van het middenhandsbeentje geplaatst.
Bij een trapezectomie wordt het trapezium verwijderd. Een deel van de extensor (strekker) van de duimbasis wordt gebruikt om een nieuw ‘ophangbandje’ te maken zodat de duim stabiel blijft.
Meer informatie via https://orthopedie-leuven.be/hand-en-pols/duimbasisartrose/