02/12/2025
Efter fyra operationer var mina knän i så dåligt skick att jag efter arbetslivet hade svårt att redan bara gå. Så för några år sen beslöt jag att börja göra min mat helt från råvaror och skippa färdig maten totalt. Samtidigt reducerade jag kraftigt också alla snabba kolhydrater och vips hade jag plötsligt betydligt mindre inflammationer i knäna. Men då jag dessutom gav mig in på daglig 6:18 h periodisk fasta, så tro det eller inte, så nu kan jag springa igen. Och det har jag inte gjort på 40 år!
Så för den som fortfarande inbillar sig att åldern tar ut sin rätt och att kosten inte spelar nån roll för hälsan, så vill jag bara säga att vi alla är vilseledda av livsmedelsindustrin. Så är det!
Här en trevlig quadriceps (lårmuskel) övning som både stärker och tänjer. Pröva 😊
Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.