📍 The event brought together students and faculty members for an open discussion, providing participants with the opportunity to raise questions and exchange views on NATO’s role in the South Caucasus region, NATO-Georgia relations, as well as NATO’s partnerships with Armenia and Azerbaijan.
🔵 ალიანსისა და მისი პარტნიორების წინაშე არსებული საფრთხეები საგრძნობლად გაიზარდა. თავდაცვისა და მედეგობის განმტკიცება სა...
🔵 ალიანსისა და მისი პარტნიორების წინაშე არსებული საფრთხეები საგრძნობლად გაიზარდა. თავდაცვისა და მედეგობის განმტკიცება სახელმწიფოსა და საზოგადოების ერთობლივ ძალისხმევას მოითხოვს.
🔹 2025 წლის 27 ნოემბერს ნატოს სამეკავშირეო ოფისმა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის ადამიანის უფლებათა დამცველის ოფისთან და გაეროს ქალთა ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით ერევანში გამართა საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც საზოგადოებრივი ჩართულობით ეფექტური თავდაცვისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხებს შეეხებოდა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ნატოს წევრი და პარტნიორი ქვეყნების წარმომადგენლები, სახელმწიფო უწყებები, სამოქალაქო საზოგადოების წევრები და ექსპერტები.
ღონისძიება სიტყვით გახსნა ნატოს სამეკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელმა, ალექსანდრე ვინიკოვმა (რომელიც ასევე არის აკრედიტებული სომხეთში), სომხეთის რესპუბლიკის ადამიანის უფლებათა დამცველმა, ანაჰიტ მანასიანმა, და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელმა საქართველოში, კაორი იშიკავამ. დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა სომხეთის რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანმა, არმენ გრიგორიანმა, რომელმაც განიხილა სომხეთის ყოვლისმომცველი უსაფრთხოების ხედვა და მიმდინარე რეფორმები.
📍 მთავარ პანელურ დისკუსიაში, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ ნატოს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების საკითხებში, ირენე ფელინი და სომხეთის რესპუბლიკის ადამიანის უფლებათა დამცველი, ანაჰიტ მანასიანი, კიდევ ერთხელ ხაზი გაესვა ინკლუზიური თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორის მნიშვნელობას. პანელური დისკუსიის დროს მოდერატორის როლს ასრულებდა საქართველოში ნატოს სამეკავშირეო ოფისის პოლიტიკური და სახალხო დიპლომატიის გუნდის ხელმძღვანელი, გვანცა ლოლაძე. შემდგომი პანელური სესიები შეეხო სამოქმედო გეგმებს და საუკეთესო პრაქტიკების დანერგვას, რომლებიც მიზნად ისახავს უსაფრთხოების სექტორში მედეგობისა და ინკლუზიურობის გაძლიერებას.
უსაფრთხოება ჩვენი საზოგადოებების მედეგობასა და ერთიანობას ემყარება. დღევანდელი არაპროგნოზირებადი მოვლენების ფონზე განსაკუთრებით საჭიროა სწორი ადამიანებისა და ინსტიტუციების თანამშრომლობა - ვინაიდან ყველას როლი მნიშვნელოვანია.
_______________________________________
🔵 The threats the Alliance and partners face have grown significantly. Enhancing defence and resilience demands a whole-of-government and whole-of-society effort.
🔹 On 27 November 2025, The NATO Liaison Office in Georgia, in close cooperation with the Human Rights Defender’s Office of the Republic of Armenia and UN Women, organised an international conference on effective defence and security through a whole of society approach in Yerevan, Armenia. The event brought together representatives of NATO Allied and partner countries, government institutions, civil society, and experts.
Opening remarks were delivered by the Head of the NATO Liaison Office in Georgia (co-accredited to Armenia), Mr. Alexander Vinnikov, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Ms. Anahit Mansyan, and the UN Women Country Representative in Georgia and Liaison to South Caucasus, Ms. Kaori Ishikawa. Mr. Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, delivered a special address, outlining Armenia’s comprehensive security vision and ongoing reforms.
📍 A keynote discussion with the NATO Secretary General’s Special Representative for Women, Peace and Security and Human Security, Ms. Irene Fellin, and the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Ms. Anahit Manasyan, moderated by Ms. Gvantsa Loladze, Head of the Political and Public Diplomacy team at the NATO Liaison Office in Georgia, reinforced the importance of an inclusive and effective defence and security sector. Further panels focused on action plans, implementation and best practices to drive forward resilience and inclusivity in the security sector.
Security depends on our societies remaining resilient and united. Bringing the right people and institutions together to best prepare for the unexpected is essential—all have a role to play.