1 დეკემბერი შიდსთან ბრძოლის საერთაშორისო დღეა. თარიღი 1988 წლიდან აღინიშნება და ამ დღეს, მსოფლიოსთან ერთად, საქართველოც აღნიშნავს. თბილისის პირველ გიმნაზიაში, ხვალ, სემინარი – “შიდსთან ბრძოლის საერთაშორისო დღე” ჩატარდება.
აღსანიშნავია, რომ აივ ინფექციის თვალსაზრისით, საქართველო დაბალი გავრცელების ქვეყნებს შორის ადგილს კვლავაც ინარჩუნებს, თუმცა, დაავადების გამოვლენის ახალი ფაქტები მაინც არსებობს. 15 ოქტომბრის მონაცემებით, საქართველოში 3 022 ადამიანია ინფიცირებული. მართალია, ტენდეცია მატებისკენ მიდის, მაგრამ ექიმთან შეფასებით, ეს კატასტროფული მატება არ არის, შესაბამისად, რაიმე ეპიდემიაზე საუბარი ზედმეტია.
რაც შეეხება ვირუსს, ეს არის ადამიანის იმუნოდეფიციტის ვირუსი, რომელიც ორგანიზმში იჭრება და იმუნურ სისტემას აზიანებს, შემდეგ კი, იმუნიტეტის ნელ-ნელა დაქვეითება ხდება. ხოლო როდესაც იმუნიტეტი რაღაც ზღვარზე მივა, ადამიანი გარეშე ვირუსებს, ბაქტერიებსა და სიმსინურ დაავადებებს ვერ უმკლავდება და იღუპება არა უშუალოდ ამ ვირუსით, არამედ იმ დაავადებით, რასაც ადამიანის იმუნიტეტი ვერ უძლებს. რაც შეეხება გადაცემის გზებს, ვირუსი ვრცელდება დაუცველი სქესობრივი ურთიერთობების დროს, დაინფიცირებულ სისხლთან შეხებით, ნარკომანიითა და ტატუირების არასტერილური ნემსის გამოყენების შემთხვევაში.
ექიმთა შეფასებით, ვირუსის გამოვლენისას, დიდი მნიშვნელობა მკურნალობას ენიჭება. მკურნალობა თუ დროულად იწყება, მაშინ სისხლში ვირუსის რაოდენობა მინიმუმამდე, კერძოდ, ისეთ ზღვარზე დადის, როდესაც, ფაქტობრივად, იმუნიტეტი აღარ ქვეითდება და ადამიანი ნორმალურ ცხოვრებას აგრძელებს, შესაბამისად, იგი სიცოცხლეს იხანგრძლივებს. ამასთან, თუ ადამიანი ყველა ნორმას იცავს და წამლებს დროულად იღებს, მაშინ შედეგიც კარგია.
უნდა ითქვას, რომ თანამედროვე სამყაროში ეს დაავადება მართვადი ინფექცია გახდა და იგი ქრონიკული ინფექციაა. თუმცა, სიცოცხლის შესანარჩუნებლად, დროულ დიაგნოსტიკასა და წამლების დროულ მიღებას, გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.
შეგახსენებთ, რომ შიდსს, რომელიც მსოფლიოში გავრცელებულ დაავადებებს შორის, ერთ-ერთი ყველაზე ახალგაზრდა დაავადებაა (ის 1981 წელს პირველად გამოვლინდა), დღემდე, 25 მილიონზე მეტი ადამიანი ემსხვერპლა. არსებული მონაცემებით, ამ ინფექციით, მსოფლიოში 40 მილიონზე მეტი ადამიანია დაინფიცირებული, თუმცა, უნდა ითქვას, რომ ეს არის ოფიციალური მონაცემი. შესაბამისად, რეალური მონაცემები, შეიძლება უფრო მეტი იყოს.