02/02/2024
Niedawno w niemieckim serwisie gesunder-koerper.info ukazał się artykuł zatytułowany "Wywalczona droga do życia - immunoterapia jako promyk nadziei", w którym 25-latek Jasper Maes zdiagnozowany z glejakiem wielopostaciowym opowiada jak kompleksowa immunoterapia w klinice w Kolonii pomaga mu w walce z najzłośliwszym przeciwnikiem.
Poniżej załączam polskie tłumaczenie całego artykułu oraz link do oryginalnej publikacji po niemiecku.
"Wywalczona droga do życia - immunoterapia jako promyk nadziei
W wieku 25 lat Jasperowi Maesowi postawiono diagnozę glejaka - złośliwego guza mózgu. W wywiadzie młody człowiek opowiada, dlaczego zdecydował się na terapię immunologiczną w Niemczech i jak się teraz czuje.
Czy były jakieś objawy, które wskazywały na to, że może mieć Pan raka?
Miałem szczęście lub pech, że nie doświadczałem żadnych objawów - dopóki mój organizm nie przeszedł w tryb "wyłączenia". Ciśnienie w mojej głowie powodowało nie tylko bóle głowy, ale także nudności, odruchy wymiotne i wymioty. Dlatego też zostałem przewieziony na oddział intensywnej terapii, gdzie zdiagnozowano u mnie złośliwy guz mózgu. Kilka dni później przeszedłem pilną operację usunięcia guza. Straszna wiadomość, że to glejak wielopostaciowy, przyszła po biopsji.
Jaka była Pana reakcja na tak trudną diagnozę?
Byłem kompletnie oszołomiony i ledwo mogłem w to uwierzyć. Od razu zadałem sobie pytanie, co w życiu zrobiłem źle, że zachorowałem. Przecież zawsze byłem aktywny i dbałem o swoje zdrowie: nie palę papierosów, a alkohol pijałem tylko okazjonalnie. Po diagnozie natychmiast przestałem to robić. Chciałem znaleźć sposób na wyleczenie.
Czy samemu szukał Pan różnych możliwości leczenia w Internecie czy skonsultował się Pan się z lekarzem?
Próbowałem szukać w Internecie historii ludzi, którzy przeżyli chorobę podobną do mojej. Poszukiwałem pozytywnych relacji. Jednak zwykle przestawałem po kilku wyszukiwaniach w Google, ponieważ znalezione informacje o glejaku były bardziej przygnębiające niż motywujące. Oprócz konwencjonalnego leczenia radioterapią i chemioterapią, najpierw szukałem drugiej opinii w innym szpitalu.
Mieszka Pan w Belgii i zdecydował się Pan na terapię immunologiczną w Niemczech. Dlaczego?
Przez przyjaciela mojego ojca zostaliśmy skontaktowani z badaczem na Uniwersytecie w Antwerpii, który polecił nam specjalistę od raka w Niemczech. Lekarz dał mi trochę nadziei, opowiadając o swoich udanych próbach z terapią immunologiczną. Chociaż nie było gwarancji sukcesu, miałem poczucie, że powinienem spróbować i nie mam nic do stracenia.
Czy może Pan opisać terapię immunologiczną, na którą się Pan zdecydował?
Z przekonaniem co do decydującej roli własnego układu immunologicznego w walce z guzem, nie tylko aktywnie pracowałem nad jego wzmocnieniem, ale także wypróbowałem terapię immunologiczną. Obejmuje ona modulowaną terapię elektrohipertermią w połączeniu z podaniem wirusa choroby Newcastle. Polega to na osłabieniu komórek nowotworowych poprzez podgrzewanie za pomocą technologii EHT, co pozwala onkolitycznemu wirusowi zaatakować i zniszczyć komórki nowotworowe.
Rozpocząłem tę terapię równolegle z konwencjonalną chemioterapią. W drugiej części leczenia z mojej pobranej krwi wytwarzana jest szczepionka dendrytyczna, która stymuluje mój własny układ immunologiczny do zwalczania komórek nowotworowych.
Jak się Pan dziś czuje?
Biorąc pod uwagę moją sytuację i chorobę, z którą musiałem walczyć i wciąż walczę, nie mogło być mi lepiej. Jestem bardzo szczęśliwy, że zacząłem terapię immunologiczną, ponieważ naprawdę mam wrażenie, że zrobiła dużą różnicę w mojej walce z rakiem. Wierzę mocno, że aktywny i zdrowy styl życia zwiększa szanse w walce z tą straszną chorobą. Jednak nadal mam wielki strach przed nawrotem i żyję bardzo ostrożnie. Mam jednak ogromne szczęście i cieszę się, że jestem tam, gdzie jestem dzisiaj. Staram się coraz bardziej wrócić do "normalnego" życia."
Osoby zainteresowane terapią zachęcamy do zadawania pytań.
Email: [email protected]
Tel./Whatsapp: +44 7547 901 434
Im Alter von 25 Jahren wurde bei Jasper Maes die Diagnose Glioblastom, ein bösartiger Hirntumor, gestellt. Im Interview teilt der junge Mann mit, warum er sich für eine Immuntherapie in Deutschland entschieden hat und wie es ihm heute geht. Gab es Anzeichen, dass Sie Krebs haben könnten? Ich hatt...